milujte svych 50

Blog pro ženy přes 50 let

Detoxikace vs. odkyselení – je v tom rozdíl?

Detoxikace vs. odkyselení – je v tom rozdíl?

Opravdu mohou mít detoxikace a odkyselení našeho organizmu takový zázračný vliv na zdraví, jak se všude píše? S jarním obdobím se všude objevují zaručené návody na všemožné detoxikační procedury. Mám raději zvolit detox nebo odkyselující kůru? Jak se v tom má člověk zorientovat? A proč bych se měla do něčeho takového pouštět?

Začnu netradičně jedním velmi moudrým citátem.

V první polovině života obětujeme zdraví, abychom vydělali peníze, v druhé obětujeme peníze, abychom zdraví opět nabyli. A během této doby plyne zdraví a život jen tak kolem nás.

Voltaire, francouzský filosof, básník a spisovatel (1694-1778)

Tak prosté a tak výstižné! Voltaire žil sice v 18. století, ale význam tohoto citátu naprosto přesně sedí na dnešní uspěchanou dobu. Hodně stresu, hodně jídla, málo času na odpočinek a málo spánku – to jsou hlavní atributy současnosti, které mají velký podíl na zhoršujícím se zdraví populace.

Plácáme se po ramenou, jak jsme pokročili kupředu v medicíně a dokážeme léčit spoustu nemocí, ale zároveň jsme si tak nějak zvykli přenést zodpovědnost za vlastní zdraví právě na ni. Bezohledně se chováme ke svému tělu a když se objeví v důsledku toho problém, běžíme k doktorovi pro „nějaký“ prášek, který nám pokud možno rychle pomůže.

detoxikace, lékař, zdraví

A přitom už jenom pouhá změna toho, co jíme, kolik toho jíme a jak to jíme může přinést velkou úlevu a pomoc od mnoha nepříjemností. O detoxikaci organismu slýcháme už dlouho. Obzvláště v jarním období, kdy je na takovou očistu příhodná doba. Některé druhy detoxikace už jsem za poslední roky vyzkoušela. A výsledek? U těch krátkodobých (1 – 3 denních) výsledek nebyl až tak omračující. U těch delších, většinou 3 – 4 týdenních, už je to lepší. Pocitově má člověk určitě víc energie, lépe se ráno vstává a jste celkově čilejší.

Každá z forem detoxikace přináší našemu tělu úlevu. Vezmeme-li v úvahu, jakým množstvím balastu zaneseme svůj organizmus v průběhu života, určitě nepochybíme, když se budeme snažit alespoň občas v něm uklidit.

detoxikace, ovoce, koktejl, smootie

A proč odkyselení?

Máme-li stárnout ve zdraví, potom udržení rovnováhy kyselých a zásaditých látek v těle je nutným opatřením. S překyselením organizmu se v dnešní době potýká veliké procento populace. Pokud bychom měli vyjmenovat důvody, proč tomu tak je, potom mezi nejzásadnější patří bezesporu způsob stravování. Hned dalším v pořadí je stres, se kterým se denně potýkáme.

Překyselení organismu je problém. Je dokázáno, že vyváženost kyselin a zásad – optimální pH – přispívá ke zdraví, dobré kondici a v neposlední řadě i ke snazšímu odbourávání tuků.

Znamená to tedy, že když se zaměříme na acidobazickou rovnováhu v našem těle, budeme štíhlé a zdravé jako rybičky?

detoxikace, zdraví

No, nevím, zda to bude stačit, ale pravda je, že už tím, že upravíme svůj jídelníček a zaměříme se na potraviny prospěšné našemu zdraví, budeme se cítit lépe, přibude nám energie a celkově se to projeví příznivě na našem organizmu.

Co tedy pro své zdraví můžeme udělat my?

Co doporučují odborníci? Já myslím, že to pro vás nebude nic nového…

  • vyhýbat se nezdravým potravinám, jako jsou polotovary, uzeniny, cukr – takže prakticky vynechat to, co máme nejraději :),
  • naopak přidat hodně ovoce, zeleniny a vody – toho není nikdy dost,
  • co je důležité, jídlo pořádně požvýkat – říká se, že každé sousto 20x, ale řeknu vám, že udržet sousto v puse tak dlouho je pořádná fuška :)… pro začátek hlasuji zkusit požvýkat aspoň 10x,
  • dostatek pohybu a ještě lépe pohybu na čerstvém vzduchu – s tím já osobně trochu bojuji,
  • nekouřit a nepít alkohol – tak to je všeobecně známý fakt, o kterém víme, ale neradi jej dodržujeme :),
  • a nakonec omezit cukry – ale hořka čokoláda s vysokým podílem kakaa se toleruje, tak to by se asi dalo zvládnout.

Detoxikace je v módě. Je fajn. Ale chci se zkusit vydat cestou naladění mého organizmu na to správné Ph. Co když je to pravda, že většina civilizačních chorob nás trápí právě díky překyselení? Názory na tuto tématiku se různí. Najdeme mnoho článků pro i proti, ale i kdyby měla být pravda někde uprostřed, za tu zkoušku to přece stojí… no ne?

Co si o tom myslíte vy? Myslíte, že vhodná strava a občasný pohyb může zachránit naše civilizací zlenivělá těla? Opravdu pro zdraví stačí tak málo?

Jestli se vám článek líbil, dejte mi o tom vědět nebo sdílejte.
  •  
  •  
  •   
  •   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *