milujte svych 50

Blog pro ženy přes 50 let

Jak se oblékat, když jste 50+

Jak se oblékat, když jste 50+

Že nám bylo nedávno 50? A co to znamená? Máme snad striktně probrat skříň a přestat najednou nosit věci, které by měly být v tomto věku tabu? Máme se vzdát barev, kratších sukní a krátkých rukávů a zahalit se do beztvarých a nudných bezbarvých kousků?

Říkám: „To rozhodně ne!“

Slavná Coco Chanel, módní vizionářka, která módu sama utvářela, to vystihla velmi jednoznačně. A to platí bez rozdílu věku:

Pokud vás žena ohromila svým půvabem, ale nepamatujete si, co měla na sobě, pak byla oblečená bezchybně.

Coco Chanel

Nepleťme si ovšem půvab s tím, jak komfortně a příjemně se v daném oblečení cítíme. Může a nemusí to jít ruku v ruce. Můžeme být oblečené elegantně a chic – s velkým WOW! – a přitom se ošíváme, jako bychom byly v cizí kůži.

Na jednu stranu nám bude milé, že se muži otáčejí a ženy obdivně pokukují, ale potajmu se už těšíme, až doma shodíme lodičky a oblékneme se do něčeho pohodlného. A věřte nebo ne, je to poznat i navenek.

A to je přesně to, čeho bychom se měly držet.

Vůbec totiž nesejde na tom, kolik nám je a do jaké výšky sahá sukně. To nejsou ony atributy, kterými bychom se měly zabývat. Co je podstatné je to, abychom se oblékaly do kousků, které lichotí naší postavě a ve kterých se cítíme skvěle. Potom z nás bude vyzařovat sebejistota a právě onen půvab, o kterém se zmiňuje ve svém citátu i Coco Chanel.

Můj dosavadní život provázela v oblasti módy různá období. Pominu ranné dětství, kdy jsem o životě za zdmi vymazleného domova neměla ani páru a oblékala jsem se podle toho, co mi nachystala maminka. Soudě podle fotografií, to bylo ještě celkem fajn.

Potom nastoupilo dospívání – čas, kdy na vás každou chvíli útočí pupínky akné a zvykáte si na nové tvary vlastního těla. Z relativně vyváženého formátu dětských proporcí jsem byla najednou samá ruka, samá noha. Prsa nic moc, zato dlouhé hubené nohy a boty velikosti 41. A bylo zaděláno na komplexy.

Moje oblečení odpovídalo mému psychickému naladění – širší kalhoty, které maskovaly hubené nohy a obrovské mikiny (dnes se jim říká „oversize“ a jsou opět v módě). K mým nejoblíbenějším víkendovým kouskům patřil vaťák a kanady. Tak tady nemůže být o žádném půvabu řeč. :). A vzpomínáte na to, když se nosily důchodky? :))

Tyhle časy jsou naštěstí nadobro pryč. Následovalo období dlouhého hledání vlastního stylu, až se nakonec přece jen vykrystalizoval. Elegantně sportovní móda je to, co mi sedí nejlépe.

V mém šatníku najdete velkou měrou klasiku, kterou s oblibou občas doplňuji něčím zajímavým nebo vyjímečným. Ale to pouze v den, kdy mám chuť vyrazit v něčem extravagantním. Do práce nosím nejraději byznys kalhoty a k tomu halenky a košile. Miluji saka a kabátky všech možných střihů. Sako umí pozvednout váš outfit s čímkoliv. Výborně vypadá i s džínami. A pokud si k tomu můžete dovolit boty na podpatku – elegance je na světě.

Takže – co by nemělo chybět v šatníku 50+?

 • docela určitě bílá košile, ta se nikdy neomrzí
 • dobře padnoucí džíny – pokud zvolíte elastické, nebudete je chtít sundat
 • elegantní byznys kalhoty – i když je neunosíte na schůzky, budou se vám hodit
 • pokud ráda nosíte sukně, zvolte délku pod kolena nebo do půli lýtek
 • elegantní sáčko neutrální barvy, které se bude hodit k vašim oststním kouskům
 • jednobarevný svetřík na rozepínání
 • bundu do pasu, tzv. křivák – ta vypadá šik prakticky s čímkoliv
 • trenčkot s dvouřadovým zapínáním
 • tenisky
 • lodičky
 • a malé černé na závěr, když vyrážíte do společnosti – o magii černých šatů se více dočtete zde

Nebojte se kombinovat různé styly

Móda je zábavná. Je hravá. Nevíte jaký styl byste měla nosit? Nevadí, kombinujte je dohromady. To zásadní je, abyste se v tom cítila skvěle. Neřiďte se otrocky novými aktuálními trendy a vybírejte si to, co se líbí vám a co lichotí vaší postavě. Vsaďte na kvalitu a ne na kvantitu. Je lépe mít ve skříni méně kvalitních kousků, které se dají vhodně kombinovat než skříň narvanou k prasknutí levnými kousky.

Jestli se vám článek líbil, dejte mi o tom vědět nebo sdílejte.
 •  
 •  
 •   
 •   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *