milujte svych 50

Blog pro ženy přes 50 let

Jak udržet pleť v kondici i po menopauze

Jak udržet pleť v kondici i po menopauze

Magická padesátka!?

Nedávno jsem si při pohledu do zrcadla vzpomněla na slova jedné svojí kamarádky, která mi před pár lety řekla: „Hele, do padesáti furt dobrý, ale potom to začne být pěkný sešup!“ Měla na mysli stav své pleti a celkově pokožky na těle. Myslela jsem si tehdy, že v mém případě to takhle určitě nebude. Moje pleť, o kterou jsem zvyklá se starat od mládí, bude jistě v dobré kondici, i když překročím to magické číslo 50….. ale musela jsem jí dát za pravdu.

Jakkoliv jsem byla vždycky ke své pleti vstřícná a snažila jsem se jí dát dostatek péče, poslední roky opravdu vidím, jak rychle na ní probíhají změny. Když mám dostatek času na spánek a jsem odpočatá, potom je pleť ještě relativně v kondici. Většinou je to vidět v neděli, když jsem po víkendu tak zvaně fresh. Ale koncem pracovního týdne je to fakt bída. Nahromaděná únava a pracovní stres udělá svoje….

A tak se ptám:“Co je příčinou tak rychlých změn zrovna po padesátce?“ Nejsou v tom žádná kouzla. Hlavním důvodem je pochopitelně menopauza. Období, kdy u nás žen dochází v organismu k poměrně velkým změnám, projevujícím se samozřejmě i na naší pokožce. Svrchní vrstva pokožky se ztenčuje a pleť celkově ztrácí svoji pružnost a pevnost. Pleť je sušší a objevuje se více vrásek.

„Co je příčinou tak rychlých změn zrovna po padesátce?“

Důvodem je nejen celkový pokles množství estrogenu, ale i kolagenu a dalších hormonů a látek. Jedním z důležitých hormonů, který šmahem ubývá, je hormon dehydroepiandrosteron (DHEA). Ten se aktivně podílí procesech v kůži jak na úrovni epidermis, tedy vrchní vrstvy, tak i na střední úrovni (dermis). Hraje jednu z podstatných rolí v mladistvostvém vzhledu pokožky. V období menopauzy dochází k jeho až 90% úbytku! A kolagen? Jeho úbytek se počítá přibližně 1% ročně, ale může to být i víc. To záleží na stresu, výživě, prostředí a podobně.

Test: Jak stará je vaše pokožka?

Udělejte si malý test. Chyťte mezi dva prsty pokožku na hřbetu své ruky, lehce vytáhněte a držte po dobu 10 sekund. potom pusťte a počítejte, za jako dobu se pokožka vrátí do původní formy. Je to okamžitě? Potom je biologické stáří vaší pokožky kolem 20 let. Do 2 sekund – kolem 30 let. Tři sekundy – je to někde kolem 40 let a 4 sekundy – 50 let. A nad 5 sekund je to 60 a více.

Nejsem úplně zastáncem kosmetických operačních zákroků. Je to především z toho důvodu, že se přikláním k takovým životním přístupům, které jsou více v souladu s přírodou a přirozeným chodem života. Prostředí operačních sálů akceptuji především v případě zdraví nebo život ohrožujících důvodů. Ale neodsuzuji, pokud to lidé přijímají a je to pro ně cesta, jak být sám se sebou spokojen.

Na druhou stranu si ale nemyslím, že by to měl člověk úplně vzdát a nedělat se sebou nic. Přístup typu – no jo, jsem hold stará, s tím už nic nenadělám – mně není úplně vlastní. Řekla bych, že zdravý náhled na menopauzu a stárnutí by mohl být někde uprostřed.

Přizpůsobit životní styl, stravování a celkovou péči přibývajícím létům a když stárnout, tak s noblesou. Dopřejme si péči kosmetických salónů, kde můžeme strávit příjemnou hodinku nebo dvě pod rukama šikovné kosmetičky a užívat si přitom relax v provoněném prostředí.

Kvalitní krémy a séra jsou základ

Dopřejme si také kvalitní produkty, které nám mohou pomoci zpomalit procesy stárnutí pokožky. Vybírejme přípravky s aktivními látkami, které mohou pomoci v boji se ztenčováním pokožky a zároveň působí na pevnost pleti. Naše pleť se nám za to odvděčí. Nebude úplně bez vrásek a nebude úplně bez pigmentových skvrn, ale bude vypadat odpočatě a v kondici. A díky tomu se budeme cítit pěkně i my.

Jen je třeba vybírat obezřetně. Pokud chceme kvalitní přípravek, který opravdu pomůže, mezi krémy za sto korun v drogerii ho nenajdeme. Na druhou stranu, ani ty nejdražší nemusí být nejlepší, jen mají lepší marketing 🙂 . Hledejme někde uprostřed. Čtěte, jaké aktivní látky krém obsahuje a vybírejte selským rozumem.

Do péče o pleť je rovněž dobré zařadit séra. Pronikají hlouběji do vrstev pokožky a ve spojení s krémy dodají pleti optimální péči. Kvalitní krém ovšem bude schopen dodat pleti potřebné látky pouze tehdy, bude-li pleť dostatečně připravená. Na internetu najdete kvalitní i cenově dostupná pěstící séra, například zde.

Předpokladem aktivního působení všech kosmetických přípravků, které nanášíme na pleť, je její pečlivé očištění. Použijte gel, pleťové mléko nebo pěnu, podle toho, co vám vyhovuje nejlépe a odstraňte z pleti veškerý make-up, prach a nečistoty, které se tam nahromadily za celý den. Tím krásně uvolníte cestu aktivním látkám do spodnějších vrstev pokožky. V ideálním případě ještě dočistěte pleťovou vodou. A pak už je to na nich 🙂 .

Obličejová jóga jako metoda omlazení

Kromě krémů a dalších kosmetických přípravků na pleť se poslední dobou čím dál víc mluví také o obličejové józe, jako způsobu oddálení stárnutí. Sama jsem ji zatím nezkoušela, ale chystám se na to. Jsou na ni výborné recenze a myslím, že má všechny předpoklady čestně se zařadit po boku dalších metod na obnovu elasticity pleti a oddálení stárnutí.

Jednou z nejznámějších lektorek obličejové jógy u nás je Zuzana Ondrisová, která se touto tématikou zabývá už delší dobu. Na základě zkušeností začala vnímat spojení mezi péčí o pleť, masážemi obličeje a relaxací jako formu ovlivňující nejen náš vzhled, ale i naše zdraví. A tak to celé poskládala dohromady a vznikly její online kurzy obličejové jógy. Pro případ, že byste také chtěli zkusit, přidávám odkaz dolů pod článek.

Kolagen na pleť i na vitalitu

No a nakonec se nemohu nezmínut o kolagenu, jako jednom ze základních stavebních kamenů naší pleti. A nejenom pleti. Jeho nedostatek v těle se projevuje jak na našem vzhledu (pleť, vlasy, nehty), tak také na celkové vitalitě organizmu a na celkovém oslabení pojivové tkáně. A to až do té míry, že může docházet k ochablosti svalů, šlach a vazů a výrazně se zvyšuje riziko osteoporózy.

Naštěstí je věda v tomto ohledu nakloněna našim potřebám a narůstající důkazy poukazují na fakt, že kolagen můžeme do těla jednoduše doplnit, případně alespoň zpomalit jeho ztráty. Jeho vstřebatelnost záleží na tom, o jaký kolagen se jedná a z jakého je zdroje. Ale protože toto je téma poměrně obsáhlé, určitě mu věnuji některý z dalších článků.

Co říci na závěr? Nevzdávejme to. Myslím ve smyslu, že nám bude jedno, co se s naší pokožkou a pletí děje. Máme před sebou ještě velký kus života a a to, jak bude velký, do jisté míry záleží i na nás… na tom, jak se budeme o své tělo starat. Ale také to nepřehánějme a zkusme přijmout období našeho věku s noblesou a elegancí. Vždyť každá drobná vráska na naší pleti je spjatá se všemi prožitými okamžiky našeho života, stejně jako stříbrné vlasy. To vše nám dává sílu a především vyrovnanost, kterou mládí postrádá….


https://oblicejovajoga.cz

Jestli se vám článek líbil, dejte mi o tom vědět nebo sdílejte.
  •  
  •  
  •   
  •   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *