milujte svych 50

Blog pro ženy přes 50 let

Obličejová jóga aneb lifting bez skalpelu

Obličejová jóga aneb lifting bez skalpelu

Když se řekne jóga, většinou si představím pružné tělo ve slušivém přiléhavém oblečku na barevně ladící jógové podložce a v pozadí pláž a moře nebo příjemný interiér ve stylu feng-shui. A také krkolomné pozice, do kterých se mně zatím, přes veškerou snahu, nikdy nepodařilo se dostat :).

Jóga je životní styl

Jóga je životní styl, říká se a já tomu věřím. Když s ní začnete a vytrváte, potom se začnou měnit i věci kolem Vás. Váš jídelníček, váš styl oblékání i váš interiér. Odměnou vám za čas bude právě ono pružné tělo, harmonická duše a kontinuálně plynoucí energie čchi.


Existuje však ještě jeden druh jógy, který nám do života přináší pohodu a radost, protože díky ní se cítíme navíc i krásné a mladé, a to je jóga obličejová. Její velkou propagátorkou a lektorkou je Zuzana Ondrisová. O Zuzce jsem se už zmiňovala v jednom z minulých článků a protože jsem byla zvědavá, jak to vlastně celé funguje, oslovila jsem ji a poprosila o rozhovor. Zde jsou odpovědi na některé z mých všetečných otázek:

usmívající se žena s poukazem v ruce

 

Dobrý den Zuzko, vím, že jste už pár let velkou propagátorkou obličejové jógy, kterou jste začala praktikovat nejdříve na sobě a postupně jste vypracovala jedinečný systém pro omlazení pleti pro ženy. Když bychom to vzaly úplně od počátku, odkud se vlastně obličejová vzala?

Obličejová jóga vychází z klasické jógy a omlazovacích technik východních zemí jako je Korea a Japonsko. Avšak slovní spojení „Face Yoga“ použila jako první jogínka Annelis Hagen, autorka bestselleru a omlazovacího programu „Yoga Face“ v roce 2007. Byla cvičitelkou jógy, ale protože nebyla spokojená ve svém věku se svým vzhledem a uvědomila si, že stejně jako jóga působí na svaly těla, může fungovat i na svaly obličeje, sestavila tento program obličejových cviků pro omlazení tváře.

V Evropě je známou propagátorkou obličejové jógy Camille Volaire, rehabilitační sestra z Francie. Pomáhá svým pacientům rozhýbat po mozkových mrtvicích svaly na těle a vyzkoušela to i na obličeji. Její program „Self-Lifting“se stal inspirací nejen pro pacienty, ale i pro každého, kdo chce zlepšit svůj vzhled.

Kombinace více technik přináší skvělé výsledky

Já jsem začala s obličejovou gymnastikou nejprve podle Camille, ale postupně jsem přidávala masáže, které ve své denní rutině velmi často využívají asiatky. Před dvěma lety jsem navíc zakomponovala do mojí obličejové jógy také metodu baňkování. Snažím se kombinovat techniky, které se mi nejvíce osvědčily. Při praktikování obličejové jógy kladu důraz na pravidelné dýchání, vizualizaci a koncentraci na samotné cvičení nebo masáže. Přesně jako u klasické jógy.

Je tato technika vhodná spíše na vyhlazení vrásek nebo zpevnění kontur obličeje?

Obličejová jóga primárně funguje na zpevnění svalstva obličeje, krku a dekoltu. Ale tím, že se svaly zpevňují a pleť získává větší pružnost, dochází také k vyhlazování vrásek. U vrásek je vždy důležité definovat příčinu jejich vzniku. Můžeme „pohnout“ i s hlubšími vráskami, ale bude to trvat déle. Například vrásky na čele, které vznikají nadměrnou mimikou. I s ní se můžeme naučit pracovat a zlé návyky odstranit. Nosoretní vráska zase vzniká vlivem ochabnutí lícních svalů, a s tím se dá taktéž pracovat. Je třeba si vždy uvědomit, jaký máme typ tváře, kde jsou naše limity a co cvičením nelze změnit. Například z úzké tváře neuděláme kulatou (zde je limitující tvar lebky).

Zachraňte kolagen ve vaší pleti

A co kolagen? Je všeobecně známé, že kolagen začíná ubývat velmi brzy, už někdy kolem 30 let věku. Můžeme pravidelným cvičením tento proces zastavit nebo alespoň zpomalit?

Ano, proces poklesu kolagenu v pleti můžeme zpomalit. Tím, že pravidelně cvičíme a praktikujeme masáže obličeje, stimulujeme přirozenou tvorbu kolagenu a elastinu, která s přibývajícím věkem klesá. Během cvičení dochází ke stahování a uvolňování jednotlivých svalových partií. Ve fázi stlačení se krev ze svalů vytlačí a při uvolnění se do svalu nahrne krev nová, čerstvá. Tím započne proces regenerace. Svaly na tváři jsou s přímo spojené s pokožkou a tak se regenerace automaticky přenáší i na pleť. Zároveň dochází k rozproudění lymfy. Pravidelným cvičením dosáhneme optimálního prokrvení kolagenového vaziva a udržujeme jej tak v dobré formě.

Nahradí cvičení obličejové jógy používání krémů a dalších kosmetických přípravků?

Říkám na kurzech svým klientkám, že obličejová jóga je jako jeden dílek skládačky. To, jak vypadáme, ovlivňuje více faktorů. Jak se o sebe staráme, co jíme, v jaké kondici jsou naše svaly a pokožka, dokonce i to, jak o sobě přemýšlíme. V tomto duchu vnímám také propojení mezo obličejovou jógou a starostlivostí o pleť.

žena držící v ruce kosmetické sérum

Zpevnit svaly krémem prostě nejde.

Jóga podporuje struktury, které nevidíme a kosmetika se stará přímo o pleť, tedy tu viditelnou část. Velmi často chodí na moje kurzy i kosmetičky, které se starají o svou pleť velmi pečlivě a dlouhodobě a přesto přiznávají, že: „Zpevnit svaly krémem prostě nejde. Kdyby to šlo, necvičily bychom a prostě se jen natíraly krémy.“

I u mě byl vidět velký rozdíl a zlepšení pleti, když jsem začala s obličejovou jógou. Zjemnily se mi vrásky na čele, nosoretní vráska, tváře se vypnuly a celkově pleť získala svěžest. Když jsem k tomu našla i vyhovující kosmetiku a začala se starat o svoji pleť komplexně, zaznamenala jsem další velký skok.

Jak často a jak dlouho musím cvičit, aby byly viditelné první výledky? 

Toto je velmi častá otázka. Ale neexistuje na ni univerzální odpověď, je to velmi individuální. Záleží to jednak od toho, v jakém věku začínáme s cvičením a jaký je momentální stav naší pleti. Také na tom, zda cvičíme jen preventivně nebo už řešíme nějaký problém.

První výsledky velmi brzy

U některých klientek dochází ke zlepšení už po několika dnech, u jiných po měsíci. Já jsem na začátku cvičila každý den po dobu asi 25-35 minut, cca 18 cviků. Nejprve se mi začaly tvarovat tváře. To bylo přibližně po měsíci. Po dvou došlo k viditelnému zjemnění nosoretní rýhy a po třech měsících ke zpevnění horních víček. Moje vodorovné vrásky na čele téměř vymizely přibližně po půl roce.

První měsíc je důležité udržet pravidelnost a cvičit každý nebo každý druhý den, přidat masáže, a pokud je to možné, tak i baňkování obličeje. Prvních výsledků si klientky začínají všímat v průměru po měsíci.

Jaká je náročnost jednotlivých cviků? Zvládnu to sama jen na základě instrukcí nebo musím jít na kurz? 

Cviky mají různou úroveň obtížnosti. V praxi si všímám, že ženy, které pravidelně cvičí, například jógu, pilates apod. mnohem rychleji a lépe vnímají své svaly a cviky rychleji pochopí. Jsou klientky, které potřebují osobní zpětnou vazbu. V tom případě jim doporučuji standardní výukový kurz nebo ještě lépe individuální konzultaci. Pro klientky, které dávají přednost cvičení v soukromí nebo se nedostanou na naše standardní kurzy jsou připravené instruktážní videokurzy  na našem webu, ke kterým klientky získají přístup online. Individuální konzultace je možná i v tomto případě, a probíhá také online.

Videokurzy s možností individuální konzultace

žena praktikující obličejovou jógu

Kdy je vhodné cviky provádět? V kterou denní dobu?

To je úplně jedno. Důležité je provádět cviky tehdy, když máme čas, můžeme na to mít klid, pohodu a plně se na cvičení soustředit. Pokud cvičíme ráno, příjemně nás to probere. Když cvičíme večer, je to naopak uklidňující a relaxační. Hlavní je mít z cvičení radost. Cvičit s vědomím, že pomáháme samy sobě, věnujeme sobě energii a příliš se neupínat na výsledek. A ještě něco – nebýt na sebe moc přísné. S tím se setkávám velmi často.

Začněme se mít rády! Usmívejte se na sebe do zrcadla a uvědomme si, že dokonalá tvář neexistuje. Ale když jsme spokojené samy se sebou, dělá to divy :).

Zuzko, děkuji za milý rozhovor. Určitě souhlasím s tím, že pokud je žena spokojená sama se sebou, vyzařuje to i navenek a opravdu je to hodně vidět. A pokud k tomu přidáme trochu té péče o sebe, žádné vrásky nás nedostanou :).

 

A Vám, moje milé čtěnářky, přeji ať se na sebe rády usmíváte do zrcadla a pokud se rozhodnete cviky od Zuzky Ondrisové vyzkoušet, dejte mi vědět, jak to na Vás zafungovalo. Já se do toho pustím určitě.

https://oblicejovajoga.cz

 

Jestli se vám článek líbil, dejte mi o tom vědět nebo sdílejte.
  •  
  •  
  •   
  •   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *