milujte svych 50

Blog pro ženy přes 50 let

VYTUNĚNÉ domácí ROUŠKY aneb chráním také SEBE

VYTUNĚNÉ domácí ROUŠKY aneb chráním také SEBE

Zavřené obchody – omezení pohybu – roušky – strach….Období, kterým teď procházíme, není zrovna jednoduché. Musím se přiznat, že celá ta situace, která nastala, není zrovna příjemná. A popravdě řečeno jsem ráda, že nemám televizi a nejsem tolik vtažena do víru všech těch stresujících zpráv. Úplně mi stačí to, co se dočtu na internetu.

Dnes, když jsem chvíli sledovala na internetu dění kolem plošného testování, které začalo, uvědomila jsem si, jak moc jsou lidé vším tím vystrašení. To množství lidí, čekajících ve dvoumetrových rozestupech s rouškou na obličeji, až dojdou na řadu a nechají se otestovat, mě překvapilo.

žena sedící v popředí s hlavou skloněnou a vzadu zvětšenina viru covid-19

Bojíme se hodně. Bojíme se o své zdraví a postupně se začínáme bát o své životní jistoty. Protože všechna ta přijatá opatření dávají do pohybu v ekonomice procesy, které naše jistoty ohrožují. A měli bychom se začít bát i svoji svobodu. Protože se zde plíživě a nenápadně dává do pohybu něco, co ji může velmi výrazně omezit.

Ale o tom psát nechci. Chci se vrátit k tomu prvnímu strachu, který nás svírá a tím je strach o zdraví. Nedávno jsem totiž natrefila na internetu na krásný článek o tom, jak můžeme své roušky, které nosíme, ještě vylepšit, abychom nejen chránili své okolí, ale aby také více ochránily nás. Článek napsala Markéta Janďourková, skvělá fytopedagožka, která se zabývá léčivými bylinami a jejich blahodárnými účinky na zdraví. S jejím laskavým svolení její článek sdílím. Věřím, že vás nadchne stejně jako mě.

šicí stroj a ruka, která šije roušku

Bylinkové sáčky do roušek

Milí přátelé, to, co jsme si nedokázali představit ani v nejhorších snech, to, co jsme vídali jen v katastrofických filmech – k tomu už máme nebezpečně blízko. Virus se šíří Evropou a celým světem jako kdysi morové rány. A právě ty mě inspirovaly. Jistě si vybavíte obrázky morových doktorů se strašidelně vypadajícími maskami.

Ty měly ovšem svůj účel – v „zobáku“ takové masky měli tito středověcí lékaři často svazky různých bylin. Nejenže je chránily před všudypřítomným zápachem, ale plnily i funkci jakési dezinfekce. Ano, to bylinky dokážou – přesněji silice v nich obsažené.

A tak jsem sedla, zapřemýšlela, a vymyslela vkládací sáčky do ochranných masek. Protože zoufalá doba si žádá i zoufalé činy, sedla jsem i k šicímu stroji a hned takovou masku ušila. Protože ale šít prostě neumím, maska tak vypadá. Teď už ale k náplni takové masky.

Potřebujeme:

  • 250 g soli
  • 3 snítky rozmarýnu
  • 5 bobkových listů
  • 20 kuliček jalovce
  • Sáčky na čaj
bylinky k přípravě směsi do roušky

Jak na to?

Sůl a bylinky vložíme do nádoby mixéru.Vše rozmixujeme na jemný prášek.Naplníme do sáčků a ty dobře zavážeme.Do kapsy v masce vložíme dva takto připravené sáčky.A důsledně používáme. Po použití sáček vyhodíme a roušku vypereme na 90 stupňů – proto musí být ze 100 % bavlny. Uvedené množství směsi vám vystačí na poměrně dlouhou dobu. Skladujte uzavřené, aby směs nenavlhla.

A proč vlastně sůl a tyto bylinky?

Sůl čistí vzduch, pohlcuje vlhkost a zabíjí viry.

Bobkový list obsahuje terpenické látky, které jsou ve vyšší koncentraci schopné (podle vědeckých studií) zastavit dělení a množení virů. Bobkový list se hodí i jako vykuřovadlo.

Jalovec je od pradávna považován za silně dezinfekční rostlinu. Obsahuje pinen, kafr, terpinol a další látky, které jsou proti virům schopné účinně bojovat.

Rozmarýn obsahuje, mimo jiné, kyselinu oleanolovou, která napomáhá nejen proti herpes virům, ale i proti těm chřipkovým.

Všechny tyto byliny byly používány i výše zmíněnými morovými doktory (samozřejmě včetně dalších, které mají ovšem jiné účinky). Neslibuji vám, že je to všemocný lék. Ani že vás na 100 % ochrání před současným nebezpečím. Je to ale další malý krok k ochraně sebe a svých blízkých. Buďte ohleduplní. Chraňte sebe, chraňte i své okolí. A držte se, zase bude dobře.

srdíčko ze sedmikrásek na dřevě

A jestli jste nakloněni silám přírody a občas byste rádi podpořili své zdraví i jinými prostředky než těmi, co běžně seženete v lékárně, doporučuji i e-book od Markéty SOS tipy z přírodní lékárny, který si můžete stáhnout zdarma.

Přeji vám, ať se brzy vrátíte do pohody!

Jestli se vám článek líbil, dejte mi o tom vědět nebo sdílejte.
  •  
  •  
  •   
  •   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *